Проводиться постійний набір в групи польського, чеського та англійської мови, обов'язковий запис за телефоном: (068) 777-06-00
(067) 406-00-49 Smart.lab.help@gmail.com Контакти

derevo

Відшукати своїх предків люди прагнуть з різних причин: комусь важливо упевнитися в своєму знатне походження, кому-то – знайти репресованих родичів, а хтось хоче пролити світло на історію родини.

Закордонні коріння шукають ті, хто планує виїхати з країни або отримати друге громадянство. У 90-ті був справжній бум пошуку рідних в Ізраїлі та Німеччині. Зараз аналогічну ситуацію можна спостерігати з пошуком рідні в Польщі. Ми вже писали про те, що маючи польське коріння, українці можуть отримати так звану « Карту поляка», що дає право на довгострокову візу, можливість безкоштовно вчитися і легально працювати в Польщі.

З чого почати?

Пошук свого коріння самостійно справа клопітка, але цілком здійсненне при певній наполегливості. Експерти радять починати пошук безпосередньо з найближчих родичів, а не з давніх витоків.

Для початку зберіть все сімейні документи і домашні архіви. Особливо звертайте увагу на свідоцтва про народження, шлюб, смерть. Якщо пощастить, то вже на цьому етапі ви будете мати уявлення про прадідуся і прабабусі, коли і де вони народилися, якого стану і віросповідання були. Поговоріть з усіма родичами, запишіть все сімейні історії та легенди.

Після цього можна звертатися до архівів. Наші архіви відкриті для запитів, кожен українець може прийти з паспортом, написати заяву і отримати можливість працювати з архівом.

Куди йти?

Архіви формуються за територіальним принципом, тому звертатися треба в архів тієї області, в яку зараз входить населений пункт (місце народження і т.п.). Якщо ви живете там же, де жили ваші предки, то більшу частину інформації можна знайти в обласних архівах. Якщо вас цікавлять документи за останні 75 років, то вони зберігаються в архіві РАЦС (підпорядкований Мін’юсту). Доступ до них можливий тільки найближчим родичам, і тільки за офіційним запитом. Документи старше 75 років по законодавству знаходяться в державних архівах і доступні всім.

Подавати заяву в архіви можна трьома способами – безпосередньо в архіві, поштою або по електронній пошті. Згідно із Законом України «Про звернення громадян», в вашій заяві, крім необхідних найменувань та адреси установи, повинні міститися ще й ваші дані: і паспортні та контактні, а також сама суть звернення.

Якщо ви хочете максимально прискорити отримання інформації, то краще відразу в своєму зверненні вкажіть всі відомі вам дані по запитуваній особі: прізвище, ім’я, по батькові, дату і місце народження (як можна точніше), а також будь-яку (навіть не підтверджену) інформацію відому вам .

У яких документах шукати?

Факти народження, вінчання і смерті фіксувала церква. Тому знання віросповідання ваших родичів значно полегшить пошуки: відомості про православні слід шукати в православних консисторіях, про католиків – в римсько-католицьких , про євреїв – в рабинату і т.п.

Спростить пошук і знання соціального статусу роду. Так, для міщан і селян основним джерелом інформації будуть Метричні книги архівів – – церковні книги, записи про народження, шлюб, смерть. Корисними будуть і Сповідальні відомості, в які записувалися всі парафіяни церкви, а також
Ревізькі казки – перепис податного населення.

Інформацію про дворян можна знайти в Справах про дворянство – дворянські родовідні книги і дворянські справи, в яких зібрані відомості про представників дворянських родів, зберігаються переважно в фондах Дворянських депутатських зборів в обласних архівах, в губернських архівах Києва та в Центральному архіві Санкт-Петербурга, куди губернія направляла дворян для підтвердження їх титулу.

У міських і обласних архівах також є списки купців ((починаючи з 2-ї пол. XVIII століття). Однак частина купецьких документів також зберігається в Санкт-Петербурзі.

Бази даних та інші джерела

При пошуку відомостей про своїх рідних варто не тільки звертатися до офіційних установ, але використовувати і неофіційні джерела, наприклад, різні інтернет бази. Звичайно, інформація в цих базах неповна і відноситься, як правило, тільки до ХХ століття.

Так, в Національному банку даних жертв політичних репресій (Національний банк даних жертв політичних репресій радянської доби в Україні, www.reabit.org.ua) можна знайти відомості приблизно про 130 тис. Чоловік.

База даних Інституту національної пам’яті (Український інститут національної пам’яті, http://www.memory.gov.ua) містить інформацію про тих, хто загинул або були винищені під час Голодомору 1932-33 рр.

Інформацію про репресованих за часів Великого Терору 1936-38 рр. можна пошукати в російській базі «сталінські списки» (stalin.memo.ru).

Загальна база Жертв політичного терору в СРСР містить відомості про більш ніж 4 млн репресованих(http://lists.memo.ru).

Про загиблих під час Другої світової війни можна спробувати дізнатися або в російській базі ОБД «Меморіал» (www.obd-memorial.ru),або в Електронному архіві Українського визвольного руху (Електронний архів українського визвольного руху – avr.org.ua).

Польські архіви

Долі польського і українського народів тісно переплетені, тому інформація, що зберігається в польських архівах, може бути дуже корисна нашим співвітчизникам.

Зведений портал польських архівів(http://szukajwarchiwach.pl) містить десятки мільйонів цифрових копій документів. Їх можна відкрити і завантажити. Тут є опис усіх книг і посилання на те, де вони знаходяться.

Деякі відскановані Метричні книги Львівщини, Волині та Поділля можна знайти на ресурсі- www.agad.gov.pl/inwentarze/testy.html.

А для отримання інформації за період, що стосується Другої світової війни можна звертатися безпосередньо до  Інституту національної пам’яті Польщі (Instytut Pamięci Narodowej) на електронну адресу (див. тут: http://ipn.gov.pl).

Рано чи пізно кожна людина починає цікавитися своїм родоводом. Це дає певне відчуття причетності до глобальних історичних процесів, а відповідно, особистої стійкості. Ми бажаємо вам натхнення та наполегливості в пошуку свого коріння і побудови індивідуальної історії.

Наш центр надає послугу з відновлення родоводу.
Кожен випадок індивідуальний.
Консультація по телефону (067) 406-00-49

Ми маємо хороший досвід з підготовки до співбесіди в Консульстві для отримання Карти поляка, але для цього ви повинні володіти польською мовою на хорошому розмовному рівні.

Записатися на курс розмовної польської мови можна ТУТ.